Dieta przed zawodami

PrintFriendly

Kiedy planujemy ważny bieg, zazwyczaj intensywniej trenujemy, przygotowując nasz organizm do zwiększonego wysiłku oraz budując najlepszą możliwą formę na zawody. Te działania jednak nie będą pełne, jeśli nie zajmiemy się również naszą dietą.Już tydzień wcześniej warto jeść dobrze zbilansowane posiłki, które są bogate w węglowodany. Zwłaszcza jeśli szykujemy się na dłuższy bieg.


mekama / Foter / CC BY-NC-SA

O co warto zadbać, by skorzystać z dobrodziejstw zdrowej diety?

  1. Przed zawodami nie eksperymentujemy z nowymi potrawami i smakami

Będzie jeszcze na to czas. Odłóżmy na bok kulinarne nowości na rzecz sprawdzonych produktów – unikniemy w ten sposób niestrawności i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

  1. Nawadniajmy regularnie nasz organizm

Przed zawodami postawcie przede wszystkim na wodę. W trakcie długiego biegu sprawdzi się zasada picia napoju izotonicznego mniej więcej co 8-10km. Na odcinkach mniej więcej 3km-4km warto popijać wodę. Oczywiście, jest to kwestia indywidualna, ale na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że działa.
Więcej informacji o nawadnianiu znajdziecie tutaj»

  1. Przede wszystkim węglowodany!

Na dzień przed zawodami warto postawić na “typowe” biegowe hity kulinarne, czyli przede wszystkim makaron, który pozwoli zgromadzić potrzebny zapas glikogenu w mięśniach. Wasz organizm podziękuje Wam za to podczas wysiłku na zawodach.

  1. Rano przed zawodami cukry proste

Rano przed planowanym startem zjedzcie coś lekkiego i lekkostrawnego – powinien być to posiłek wysokowęglowodanowy, najlepiej obfity w cukry proste oraz z małą ilością błonnika. To ma być zastrzyk energii przed biegiem. Może to być jogurt z owocami (np. bananem), owsianka, czy popularne tosty z dżemem.

Jeśli zadbaliście o to, by odpowiednio wcześniej zgromadzić zapasy glikogenu przed zawodami, to w czasie biegu powinniście być w stanie swobodnie podjąć wysiłek trwający nawet do 2 godzin (oczywiście wszystko zależy od jego intensywności). Przy dłuższych biegach nie unikniecie jednak raczej potrzeby nie tylko nawadniania organizmu, ale też korzystania z tzw. napojów dla sportowców i “przekąsek” sportowych. Pamiętajcie jednak, by ilość cukru nie była w nich zbyt duża, gdyż w trakcie wysiłku nagły wzrost glukozy we krwi może powodować nieprzyjemne skurcze i mdłości. Pijcie wodę lub napój izotoniczny co około 20-30 minut.

Po zakończonym biegu postawcie przede wszystkim na szybkie uzupełnienie płynów i węglowodanów. Świetnie sprawdzi się tutaj banan oraz napój sportowy. Nawadniajcie się też wodą. W ciągu godziny od zakończenia wysiłku zaleca się przyjąć porcję białka – pozwoli to zregenerować zmęczony organizm oraz mięśnie.
Dbajcie o dietę nie tylko w okolicach zawodów – konsekwentne, świadome, zdrowe odżywianie to lepsza forma przez cały rok!

PrintFriendly
Wpis opublikowany w kategoriach . Dodaj do ulubionych link.

Leave a Reply

2 Comments on "Dieta przed zawodami"


Guest
Małgorzata
04/09/2015

Przydatne wskazówki – odpowiednie pożywienie i sposób jego dawkowania oraz dawkowanie jest dla naszych organizmów bardzo ważne – zwłaszcza gdy zawody za pasem :) Serdecznie pozdrawiam :)

Author

Dziękuję serdecznie i zachęcam do dzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z odżywianiem przed zawodami :)